DİŞ GICIRDATMA : DİŞ TELLERİ DİŞ GICIRDATMAYI ÖNLER Mİ?

DİŞ GICIRDATMA : DİŞ TELLERİ DİŞ GICIRDATMAYI ÖNLER Mİ?

Halk arasında diş gıcırdatma ya da diş sıkma olarak adlandırılan bruksizm insanların yaklaşık yüzde 40’ında karşılaşılan önemli bir sorundur. Dişlerin kırılması, dolguların düşmesi gibi önemli hasarlara neden olabilen bruksizm etkileri giderilebilen ve tedavi edilebilen bir hastalıktır. Peki tel tedavisi ya da farklı yöntemler ile bruksizm ya da diş gıcırdatmayı önlemek mümkün müdür?

Diş Gıcırdatma (Bruksizm)

Tedavi yöntemlerine geçilmeden önce bruksizm hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Uyurken bilinç dışında ortaya çıkan bruksizm kendisini diş sıkma, diş gıcırdatma ve aniden çeneyi kapatma şeklinde gösterir. Bruksizm hastalarının gece boyunca yaptıkları diş aktivitesi ve kas hareketleri normal bireylerin 3 katına kadar çıkabilir. Bu durum dişlere zarar verdiği gibi rahatsız edici sesler çıkmasına da neden olur.

Diş Gıcırdatma Belirtileri Nelerdir?

Diş gıcırdatma,

 • Çene ağrısı,
 • Dişlerde görülen oyulma ve sallanma,
 • Sabahları ortaya çıkan baş ağrısı,
 • Diş minelerinde aşınma ve hassasiyet,
 • Dişlerin sürtmesi sonucu ortaya çıkan sesler gibi bir dizi belirti ile kendini hissettirir.

Diş Gıcırdatma Sebepleri Nelerdir?

Diş gıcırdatma sebepleri tam olarak bilinmemekle beraber bir dizi fiziksel ve psikolojik problemin birleşiminden meydana geldiği sanılmaktadır. Yapılan çalışmalarda kalıtımsal faktörlerin de diş gıcırdatmayı etkilediği görülmüştür. Psikolojik sebepler olarak,

 • Yüksek stres,
 • Anksiyete bozuklukları,  
 • Hayal kırıklıkları ile antidepresan kullanımına bağlı oluşan yan etkiler sayılabilir.

Fiziksel sebepler olarak ise

 • Kapanış bozuklukları,
 • Diş kayıpları,
 • Dolgu ve protez bozuklukları kaynaklı dişlerin normalden yüksek ya da alçak seviyede olması,
 • Hatalı çiğneme davranışları sayılabilir.

Sakarya ortodonti alanında Sakarya Diş Hastanesi seçenekleri arasında öne çıkan Donatım Diş, tel tedavisi ve çene cerrahisinde uzman hekimleri ile hizmetinizdedir.

Diş Gıcırdatma Tedavi Yöntemleri

Fiziksel ya da psikolojik olarak tedavi edilebilen diş gıcırdatma problemlerinde yapılması gereken ilk şey diş gıcırdatma nedeniyle ortaya çıkan hasarların önlenmesi ve giderilmesidir. Oyulan dişler için gerekli dolgu işlemi yapılırken, sallanan, diş mineleri zarar görmüş ve hassasiyet oluşmuş dişler derhal korumaya alınmalıdır. Hastanın dişinden alınan ölçüye göre gece plağı yapılarak uyku esnasında ortaya çıkan hasar en aza indirilmelidir. Gece plağı diş gıcırdatmayı önlemediği gibi kas aktivitesinde artışa da sebep olur ancak dişlerin ve dokuların hasar görmesini önlediğinden takılması tavsiye edilir.

Buraya kadar sayılan yöntemler dişlerin zarar görmesini engellerken asıl tedavi kapanış bozukluklarının giderilmesi ile sağlanır. Kapanış bozuklukları hastanın durumuna göre alçak ya da yüksekte kalan dişlerin düzeltilmesi, tel tedavisi ya da masseter ve temporal kasları gevşetmek için kullanılan dental botoks ile giderilebilir. Tel tedavisi ve cerrahi işlemlerle adından sıkça söz ettiren Donatım Sakarya Diş Polikliniği 'nde  hemen randevu oluşturarak problemlerinizden kurtulun.

Diş Telleri İle Diş Gıcırdatmayı Önleyin

İnci gibi dizilmiş parlak ve sağlıklı dişler ile gülümsemeyi kim istemez ki? Uzaktan bakıldığında gayet düzgün görünen dişlere biraz yaklaşıldığında pek de öyle olmadıkları fark edilir. Dişlerin görünüşünü bozan bu durum kapanış bozukluklarına da sebep olabilir. Dişlerinizin düzgün görünmesini sağlayan tel tedavisi aynı zamanda diş gıcırdatma derdinizin dermanı olabilir. Tel tedavisinde dişlerin olması gereken pozisyona ve yüksekliğe getirilmesi amaçlanır. Braket denilen aparatlar dişlere yapıştırılır ve bağlı oldukları telin gücünü kullanarak dişlerin istenen yönde hareket etmesini sağlar. Her yaşta uygulanabilen ortodontik tedavide erken teşhis ile ileride oluşabilecek çene problemlerinin ve kapanış bozukluklarının önüne geçilebilir. Ortodontik tedavi ile pozisyonu düzeltilen dişler aynı seviyeye gelerek kapanış problemlerini ortadan kaldırarak diş gıcırdatma problemine çözümü olabilir. Siz de diş gıcırdatma problemi yaşıyorsanız Sakarya ‘da daha fazla diş hastanesi aramayın! Donatım Diş Sakarya Ortodonti merkezimize gelerek vakit geçirmeden muayene olun. Sakarya 'da en iyi diş doktoru hizmetini Sakarya Donatım Diş Polikliniği ‘nden alın.